Tuina - Čínská masáž pro bolavá záda

Ing. Jana Mrkvičková

Tuina masáž je jedním z hlavních léčebných nástrojů tradiční čínské medicíny. Jako metoda masáží vznikla před více než třemi tisíci lety a svou důležitostí a účinností je rovnocenná s jinými zevními způsoby léčby tradiční čínské medicíny.

Této techniky se užívá hlavně pro potřeby celkového ovlivnění pohybového aparátu – svalů, šlach, kloubů. Oproti akupunktuře působí plošně a více dynamicky. Velmi často se kombinuje s moxováním, baňkováním a GuaShou. Tuina masáže se liší od běžných masáží zejména prací se systémem drah a akupunkturních bodů. To znamená, že kromě řádného rozmasírování využívá i reflexního působení speciálně vybraných bodů na celkový stav harmonizace a uvolnění. Masáže se provádějí vleže i vsedě.

Tuina masáží lze ovlivňovat prvky jin a jang, stimulovat energii čchi v meridiánech, rozproudit krevní oběh, uvolnit strnulost kloubů apod. Pro svou jednoduchost a nenáročnost je tuina masáž velmi rozšířenou a populární i dnes. Její příznivé působení nastupuje prakticky ihned po provedení masáže, zvláště je-li aplikována v případě akutních pohyblivých potíží. Dalšími nespornými výhodami jsou šetrnost bez vedlejších účinků a vysoká efektivita.

Vynikající výsledky jsou zaznamenány u chronických onemocnění, a to jak pohybového aparátu, tak i dlouhodobých problémů typu nespavosti, bolesti hlavy, gynekologických nemocí, chronické únavy, psychických potíží anebo v rekon-valescenci poúrazových stavů apod. Ve všech uvedených případech může být tuina používána jako metoda první volby. Velmi vhodná je také pro děti.

Tuina čínská masáž pro bolavá záda pracuje především s akupresurními body v oblasti šíje, zad včetně beder a pánve a v neposlední řadě i křížové kosti a hýžďových svalů. Dle potřeby se uvolňují i vzdálené body na rukou i nohou.

Masáž zprůchodňuje energetické dráhy - meridiány, zmírní bolest, podpoří cirkulaci krve a čchi, rozptýlí a vypudí chlad, doplní a posílí ledviny, uvolní spasmy v oblasti zad a beder. Vedlejší účinek se projeví na při problémech s vylučovacími nebo pohlavními orgány.