Síla doteku

Ing. Jana Mrkvičková

Dotek je pro nás nástroj pro zmírnění stresu a v souvislosti s okolím je to forma neverbální komunikace. Díky vrozené schopnosti dekódovat emoce přes dotek mají i nejjednodušší hmaty silný vliv na mozek (například poplácání po zádech či ruka na rameni signalizují jasnou emoci), navíc mohou mít lepší vyjadřovací schopnosti než mimika nebo slova.

Nedostatek kontaktu nás nepříznivě ovlivňuje, aniž bychom si to uvědomovali. Deprese, stavy úzkosti, poruchy nálady, emocionální strádání a oslabení imunitního systému jsou jen některé příznaky. Lidé s nedostatkem doteků také bývají méně šťastní, osamělejší, nebývají tak spokojení ve vztahu a je také možné, že se to podepíše na jejich schopnosti vyjadřovat a interpretovat emoce.

Při dotyku se vám do krve vyplavuje hormon dobré nálady oxytocin, snižuje hladinu kortizolu – stresového hormonu, cítíte se také více bezpečně a jste otevřenější. Proto pokud nemáte po ruce blízkou osobu a trpíte nedostatkem vřelých doteků, zajděte si na masáž. Zaženete tak nepříjemným pocitů, jako je úzkost, a zároveň vám i vaše tělo poděkuje za příjemnou dávku péče.

Síla doteku není klasickou masážní technikou. Jedná se spíše o proceduru, která je prováděna na pohodlné matraci a klient je plně oblečen (vhodné, pohodlné oblečení). Celá terapie je plně řízena klientem dle jeho potřeby (může se jednat o objetí, pohlazení, masáž rukou, nohou, hlavy), cokoliv co klient postrádá.

POZOR nejedná se o sexuální služby a při terapii se nedotýkám pohlavních orgánů!!

Tato terapie je vhodná i pro mámy a jejich děti. Sdílením dotyku se vytváří láskyplné pouto mezi mamou a dítětem. Dochází k prohloubení vztahu, vzájemnému porozumění. V této podobě provádí pod mým vedením terapii přímo sama maminka. je to skvělý způsob jak se naučit vnímat potřeby vašeho miláčka.