Na to jak je čeština poetická a zvukomalebná řeč, tak jí někdy dávají cizí jazyky na frak. Jeden příklad za všechny - u nás kontryhel, v angličtině Lady´s Mantle neboli dámský plášť. Hned to člověka nabudí, aby se o něm dozvěděl více, že?
Tak jen račte:
-
podporuje plodnost a ulehčuje porod,
-
upravuje menstruační cyklus,
-
potlačuje nežádoucí projevy nastupující menopauzy,
-
bojuje proti bakteriálním a virovým nákazám,
-
urychluje hojení ran,
-
obsahuje velké množství antioxidantů,
-
zlepšuje zažívání,
-
má protizánětlivé účinky
-
pomáhá s redukcí hmotnosti,
-
působí zázračně na kvalitu vlasů a pleti.
Kontryhel obecný, jehož latinský název zní, alchemilla vulgaris, je vytrvalá bylina rostoucí po celé Evropě a některých částech Asie a Severní Ameriky. Jak napovídá jméno alchemilla, byl kontryhel hojně využíván již ve středověku. Věřilo se, že dokáže za jistých okolností proměnit běžný kov ve zlato a hraje důležitou roli i při přípravě elixíru mládí. Recepty by to byly věru zajímavé, bohužel však nejsou k dostání. Moderní doba si tak musí vystačit s osvědčenými benefity pro naše zdraví, které tato léčivka přináší.
Kontryhel má drobné lístky připomínající dámskou pelerínku a nenápadné žluté kvítky. Dává přednost horským oblastem (naleznete jej i na okrajích Himalájí či Kavkazu) a vlhčímu prostředí. Kvete od května do srpna.
Ve Švédsku je zvykem uložit kontryhelovou nať pod polštář a usnadnit si tím usínání.
Běžnější způsob úpravy však je usušení listů a květů a následná příprava tonika či zlatavého nálevu mírně hořké chuti. Běžně je k dostání samostatně či přidaný do čajové směsi. Nejsou známy žádné vedlejší účinky, přesto doporučujeme přiměřené dávkování, obzvlášť při dlouhodobém užívání.