Když ji nepotřebujete, tak vlastně tuto rostlinku nevidíte vůbec rádi. Jakmile se někde vyskytne, rychle vám zaplevelí celé okolí. Můžete ji vytrhávat i přemlouvat a stejně za chvilku vykoukne z hlíny znovu. A přesto je dobře, že ji máme.
Se zdravím totiž dokáže divy:
- tlumí příliš silnou či bolestivou menstruaci,
- je užitečná při potížích s plodností u žen,
- zastavuje krvácení,
- bojuje proti zánětům a infekcím,
- urychluje hojení podrážděné pokožky,
- upravuje zažívání,
- posiluje imunitu,
- pomáhá při migrénách.
Říká se jí matčino srdce nebo pastýřův měšec. Je to dáno specifickým tvarem květů, který připomíná srdíčko. V dřívějších dobách se vyskytovala jen v Evropě a v některých koutech Asie, ovšem kvůli své odolnosti a rozpínavosti ji teď už můžete najít téměř po celém světě. Preferuje nižší nadmořské výšky, v okolí lidských sídel je však schopna přežít v podstatě kdekoliv.
Opravdu velmi rychle dokáže zastavit krvácení, tato její schopnost byla využívána např. pro zraněné vojáky v bitvách - zmíněna je i v popisech bojů z první světové války. Svou pevnou pozici má v ájurvédské i čínské lidové medicíně.
Nať by se měla sklízet v době vegetace a po usušení z ní lze snadno připravit odvar či tinkturu. Nálev je vhodný ke konzumaci i k vnějšímu ošetření.
Obsahuje velké množství pro tělo důležitých látek, které ovšem mohou mít ve větším množství nežádoucí účinky. Proto by se požití kokošky měly vyvarovat těhotné a kojící ženy a dále osoby trpící poruchami štítné žlázy, vysokým krevním tlakem a srdečními obtížemi.