Jen málokteré slovní spojení zní tak konejšivě jako heřmánkový čaj. Je to symbol klidu a domova a nápoj, který si uděláte, když je vám ouvej nebo zkrátka jen potřebujete příjemný relax. A to děláte jen a jen dobře.
Heřmánek je jednoduše blahodárný:
-
zklidňuje mysl, usnadňuje usínání a prohlubuje spánek,
-
posiluje imunitu a bojuje proti chřipce a nachlazení,
-
tlumí nepříjemné svalové křeče a bolest,
-
hojí rány a kožní podráždění včetně spálenin od slunce,
-
ulevuje od žaludečních obtíží,
-
čistí a projasňuje pleť,
-
zpomaluje předčasné projevy stárnutí,
-
redukuje tmavé kruhy pod očima,
-
zbavuje vlasy lupů a dodává jim lesk,
-
pomáhá při hemoroidech.
Nenápadná bylinka rostoucí volně v přírodě po celé Evropě. To je heřmánek lékařský neboli pravý. Kamilku, jak se heřmánku lidově říká, můžete najít také v západní a střední Asii a místy i na americkém kontinentě.
Má přímo omamnou vůni a krásný zlatý klenutý střed květů, který je hustě obehnán bílými okvětními lístky. Jednoduše si jej můžete splést s heřmánkem římským, ale to vůbec nevadí. Oba mají ohromné léčivé bohatství a hojně se využívají v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu.
Na nálevy jsou nejlepší sušené květy, jejichž sběr probíhá od května do září. Vzhledem k volnému výskytu doporučujeme pečlivě ověřovat, odkud sbíraná rostlina pochází. Heřmánku se totiž dobře daří i u silnic apod. Heřmánkový čaj je úžasný s medem a skutečně vám navodí pocit domácí pohody. Můžete si dopřát i tři šálky denně, ale raději po jídle.