Ve Francii má chrpa důležité postavení. Představuje památku na oběti války, vdovy a sirotky. Připnutím jejího krásně zbarveného květu vzdávají Francouzi hold veteránům při výročích a významných dnech. Chrpa ale není jen pietní květinou.
Pozornost si zaslouží hlavně pro svůj přínos našemu zdraví:
- funguje proti rýmě a nachlazení,
- zklidňuje podrážděnou pokožku,
- působí proti infekcím,
- zastavuje krvácení z dásní,
- doporučuje se při žaludečních vředech,
- pomáhá při obtížích močových cest,
- čistí játra a detoxikuje organismus,
- urychluje hojení očních zánětů a zmírňuje otoky způsobené únavou apod.,
- prospívá pokožce a vlasům.
Chrpa polní, latinsky centaurea cyanus, je modře kvetoucí jednoletá bylina. Původně rostla pouze v jihozápadní Asii a jižní Evropě, ovšem postupně se rozšířila i do dalších částí světa. Dnes ji lze najít v celé Evropě, v Austrálii, na americkém kontinentě a také v západní a střední Asii.
Je velmi citlivá na kvalitu půdy a případné používání chemických postřiků. Hlavně kvůli vyšší koncentraci herbicidů došlo k výraznému omezení jejího výskytu. Dosud je například na našem území považována za vzácnou, byť se postupně vrací zpátky do volné přírody. Květy chrpy se využívají v kosmetickém průmyslu, ať už jako přírodní barvivo, či pro její relaxační a hojivé účinky na pleť a pokožku hlavy. Chrpa je jedlá bylina, proto se s ní můžete setkat i v kulinářství.
Největších benefitů z ní ale získáte v podobě nálevu či tonika. Pro tyto účely se květy suší při nízkých teplotách, aby nebyly zničeny žádné důležité látky. Odvar z chrpy se pije či jej lze použít do koupelí, popř. na zklidňující obklady. Konzumace v běžném množství může trvat až osm týdnů, poté doporučujeme raději kratší pauzu.