Za povšimnutí stojí bezpochyby i listy:
- podporují správnou funkci jater a ledvin,
- zbavují nás infekcí a zánětů nejen močových cest,
- překvapivě obsahují velké množství vitamínu C a antioxidantů,
- bojují proti artritidě a dalším revmatickým onemocněním,
- detoxikují organismus,
- zmírňují podráždění pokožky spojené s ekzémem, vyrážkou apod.,
- účinně zabraňují tvorbě lupů,
- upravují zažívání,
- pomáhají při problémech s nespavostí.
Bříza je všem velmi dobře známá. Pro svůj vzhled, nenáročnost i rychlý růst je často vysazována v městské zástavbě či tvoří hájky ve volné přírodě. Najdete ji v hojném zastoupení po celé severní polokouli. Jen u nás se běžně vyskytuje přes deset druhů, ovšem nejznámější je asi bříza bělokorá.
Tento strom nabízí široké využití. Ze dřeva se vyrábělo kuchyňské náčiní, borová míza a voda sloužila pro ošetření pleti a vlasů a na sušené listy nedala dopustit jediná babka kořenářka. Spolu se sušenou kůrou byly zázrakem lidového léčitelství.
Z obojího se velmi jednoduše připravují nálevy pro vnitřní i vnější užití či tinktury. Břízy jsou ale známé tím, že dokážou růst i ve silně znečištěných půdách. Umí kontaminovanou zeminu vyčistit a umožnit tak dalším rostlinám růst. Z toho důvodu neradíme volný sběr listů v místech, kde to neznáte. Při nákupu sušené směsi se pak raději informujte u prodejce, zda listy pochází z kontrolovaného zdroje. Nálev příjemné chuti můžete popíjet v běžném množství libovolně dlouho. Raději se však poraďte s ošetřujícím lékařem, pokud trpíte alergiemi, vysokým tlakem nebo jste těhotná a kojící žena.