Kartáček je vyroben ze 100% obnovitelných zdrojů. Jeho tělo je z bambusu a velmi měkké štětinky z ricinového oleje. Domů vám samozřejmě dorazí v ekologické a recyklované papírové krabičce. Pokud se pro něj vy i vaše děti rozhodnete, přispějete ke snížení výroby a spotřeby plastových produktů.
Upozorňujeme, že zpočátku se výjimečně může stát, že vám několik jednotlivých štětinek vypadne. Důvod je ten, že do bambusu štětinky nelze tak efektivně uchytit jako do plastu. Ale není třeba se nijak bát - nijak to nesnižuje funkčnost kartáčku.
Proč bambus?
Bambus má řadu výhod. Je ho hodně a roste rychle (ve správných podmínkách zvládne až 1 metr/den). To znamená více kyslíku a více zpracovaného CO2. Na světě pokrývá asi 32 mil. ha (opravdu hodně fotbalových hřišť) a k jeho pěstování netřeba žádných pesticidů, protože je přirozeně antibakteriální. A to se přenáší i do kartáčků - antibakteriální látky umí hubit nejrůznější zárodky bakterií, které by nám jinak dělaly v ústech neplechu. No a kromě toho všeho je bambus opravdu pevný a příjemný do ruky.
Navíc je rozložitelný a tak nejjednodušším řešením je (až doslouží) vrátit jej zpět Zemi - prostě je někde v lese zakopat. Nebude to dlouho trvat a rozloží se. Druhou možností je prostě jej spálit.
Co je to vlastně ten ricinový olej?
Ricinový olej je rostlinný olej pocházející ze semen Skočce obecného, který roste především v Indii, Číně a Brazílii. Skládá se asi z 80 % z olejových kyselin, které jsou používané pro výrobu polyamidových vláken, tedy nylonu, na štětinky kartáčku. Jenže! I přesto, že se jedná o látku čistě přírodní, neznamená to, že pokud z ní vyrobíte (bio)plast, tak že je biodegradabilní. Až tedy kartáček doslouží, hlavu se štětinkami ulomte a hoďte to směsného odpadu. Tělo kartáčku pak můžete zakopat nebo vyhodit v lese, rozloží se.
A co barvy?
Asi dává smysl, že když už si Hydrophil zakládá na 100% čistotě svých výrobků, nebude používat žádné chemické barvy. A je to tak. Spolupracují s firmou AURO, která se už přes 30 let věnuje výrobě barev z přírodních látek. Jejich barvy jsou snadno odbouratelné, nezatěžují životní prostředí a navíc jsou, alespoň podle nás, fakt pěkné.