Masáž miminek a dětí

Ing. Jana Mrkvičková

Pediatrické masáže a doteková terapie je velmi stará disciplína, která se praktikovala v mnoha kulturách (např. čínské, japonské). Kojencům i batolatům přináší účinky po stránce fyziologické i emociální.

Mezi fyziologické účinky patří především stimulace krevního systému, lymfy (ta je hlavní obrannou linií těla proti infekcím), orgánů trávicího traktu ( dochází k urychlení průchodu potravy a zlepšení vyprazdňování bříška). Masáž podporuje produkci růstových hormonů hypofýzy, zlepšuje svalovou koordinaci, pružnost svalů a kloubů. Stimuluje nervový systém, který je důležitý pro správný neurologický a motorický vývoj dítěte.

Fyzický kontakt stimuluje smyslovou vnímavost miminka. Podporuje sebejistotu, emoční bezpečí a důvěru. Masáž navozuje uklidnění a spánek. (vhodné u neklidných a vzpurných dětí, nočního pláče).

Masáže mohou pomoci při zotavování ze specifických dětských nemocí jako astma, nachlazení, zahlenění, ucpaný nosánek, trávicí obtíže, bolesti bříška, zácpa, průjem, nadýmání, pomočování.

Masážní technika je velmi jemná. Jde o to, aby se děťátko z masáže těšilo a přijalo ji za svůj oblíbený rituál. 

Masírování miminek a dětí je docela náročné, protože se často chtějí zapojovat nebo naopak o masáž nejeví zájem. proto by mělo být dítě před masáží vždy klidné a v dobré náladě ( chce to vychytat ten správný okamžik v průběhu dne). Dále je nutné zjistit, kde je dítko ochotno masáž přijmout, zda přímo v salónu nebo u Vás v pohodlí domova na místě, které má rád a kde se cítí v bezpečí (po dohodě mohu přijet i k Vám domů). Děti při masáži uvítají své oblíbené deky a hračky.

Masírujeme na zemi na měkké podložce, na lehátku nebo vsedě na klíně. Masáž trvá 10-20 minut (někdy i méně), vše záleží na pozornosti a zájmu dítěte. Jakmile si dítě na masáž zvykne, bude si ji vychutnávat i déle.