Kraniosakrální terapie

Ing. Jana Mrkvičková

Kraniosakrální terapie je jemná manuální technika, pomocí které můžeme efektivně a účinně uvolnit napětí a tenzi uloženou hluboce v našem těle. Využitím jemného doteku o síle 5-ti gramů se uvolní bloky uložené v měkkých tkáních, které obklopují centrální nervovou soustavu.

Kraniosakrální terapie je vhodná při řešení nejrůznějších problémů a bolestí spojených s pohybovým aparátem a dále také při různých dysfunkcích orgánů. Posiluje organismus a podporuje jeho odolnost vůči nemocem.

Jak funguje kraniosakrální systém?

Největší vliv na funkce našeho těla a orgánů má mozek a mícha, které tvoří centrální nervovou soustavu (CNS). A právě CNS je výrazně ovlivněna funkcí kraniosakrálního systému, který tvoří membrány a mozkomíšní mok produkovaný v mozkových komorách. Mozkomíšní mok obklopuje, chrání a vyživuje CNS a plní celou řadu důležitých funkcí pro naše tělo. 

Každý den jsme vystaveni nejrůznějším negativním vlivům jako např. stresu a napětí, se kterým se musí naše tělo umět vypořádat. Tyto vlivy mohou způsobit stažení tkání a distorzi kraniosakrálního systému. Tyto distorze mohou následně způsobovat napětí, které se akumuluje okolo mozku a míchy a nakonec může ústit v blokády, ty tvoří bariéru zdravému fungování centrálního nervového systému a potenciálně i všech dalších systémech, jako je zažívací, endokrinní, reprodukční, cévní, pohlavní a všechny ostatní systémy v těle. 

Blokády mohou být odhaleny a uvolněny využitím jednoduchých a jemných manuálních technik.  Za využití lehkého doteku ruky hodnotíme pohmatem funkčnost kraniosakrálního systému na různých částech těla a rytmus tekutiny pulsující okolo mozku a míchy.

Jemnými technikami se následně uvolňují blokády v jakékoli tkáni, která ovlivňuje kraniosakrální sytém. Kraniosakrální terapie tímto způsobem vrací prostředí okolo mozku do rovnováhy a zvětšuje schopnost těla k sebekorekci.

Kde všude může kraniosakrální terapie pomoci:

- bolesti a potíže nejrůznějšího původu
- potíže spojené s nervovým systémem
- potíže psychosomatického původu
- bolesti kloubů a páteře
- bolesti hlavy bez zjištěné příčiny, migrény
- dýchací potíže, astma, alergie
- pooperační bolesti blíže nezjištěných příčin
- detoxikace, harmonizace
- PMS, hormonální poruchy, noční pomočování
- poruchy rovnováhy a koordinace pohybů
- křečové žíly
- závratě a tiky
- poruchy zraku, sluchu bez zjištěných příčin
- potíže způsobené utlačením nervů
- špatné prokrvení části mozku
- následky mozkových příhod po rekonvalescenci
  (až po několika měsících od mozkové příhody!)
- vysoký / nízky krevní tlak
- porucha učení, koncentrace, hyperaktivita
- problémy s otěhotněním, impotence
- v těhotenství
- zpracování porodního traumatu
- podpora léčby závislostí
- posílení celkové imunity a vitality organizmu
- stres, chronické únava, nespavost

Tato technika se provádí v pohodlném oblečení vleže na zádech. Zahrnuje práci na končetinách, kosti křížové, trupu a na lebce. Trvá cca 60 -90 minut. Je velmi příjemná a má blahodárné účinky pro duši i tělo.