Breussova masáž + Dornova metoda

Ing. Jana Mrkvičková

Breussova masáž je jemná energetická masáž s regeneračními účinky na páteř. Vyživuje ploténky, zlepšuje prokrvení, výživu i okysličení jednotlivých obratlů.

Breussova masáž je pomocná diagnostická technika a masážní metoda, která uvolňuje napětí a tenzi okolo páteře a odstraňuje bolesti zad. Páteř je po masáži  zrelaxovaná, obratle jsou ve správné poloze a klient prožívá pocit hluboké fyzické i psychické úlevy.

Breussova masáž podporuje klidný spánek, detoxikaci a regeneraci organismu. Úspěšně se také používá jako pomocná metoda při různých onemocněních páteře.

Breussova masáž "meziobratlových plotének" se dá velmi dobře kombinovat s Dornovou metodou. Mnohé problémy páteře jako bolesti meziobratlových plotének, ústřel atd. se mohou spojením těchto dvou metod zcela lehce, bez rizika a s dobrou prognózou výrazně zlepšit. Breussova masáž regeneruje meziobratlové ploténky, čímž vyřeší široké spektrum zdravotních potíží a mimo jiné vede k odbourávání hluboko uložených psychických problémů.

Postup Breussovy metody spočívá v intenzivním vtírání masážního oleje po celé délce páteře. Důraz je při tom kladen na postižená, bolavá místa. Působením oleje meziobratlové ploténky "nabobtnávají" a obratle se pak lépe vyrovnávají do správné polohy. Masáží a působením oleje dochází k lepšímu okysličení tkáně obratlů, odplavování škodlivin krví a stimulaci nervových vláken, vedoucích z páteře. Celá páteř se snadněji regeneruje a hybnost organismu se rozšiřuje.

Problémy se zády a páteří vznikají jednostranně zaměřenou činnosti, nesprávným držením těla a vrozenými deformacemi (srostlé ploténky apod.). Lidská páteř má přirozeně dvojesovité zakřivení. Nepřiměřené prohnutí v bederní nebo hrudní části ale není žádoucí. Lidé trpící problémy se zády jsou různě omezování ve všedním životě i ve sportovních aktivitách, které jsou prevencí problémů s pohybovým aparátem. Pokud tedy zdravotní stav nedovolí jinak, problémy se zády lze řešit jedině pravidelnou masáží.

Vyrovnáním páteře a částečným odstraněním svalových disbalancí dochází automaticky k lepšímu držení těla, které má zásadní dopad na celkový vzhled. Breussova masáž však není jen mechanickým procesem vyrovnání páteře, ale i účinným zdrojem energie.

Dornova metoda je velice šetrnou metodou ošetření kloubů a páteře s působením na další orgány.

Autor Dornovy metody Dieter Dorn – znovu vynalezl – způsob, jak rychle a jemně korigovat vysunuté obratle, skoliózy, bolavá ramena, kyčle, kolena, klouby, délku končetin a tím vyrovnávat celkovou statiku našeho těla.     

Dornova metoda je jednoduchý manuální způsob, jak pomoci sobě, svým blízkým nebo klientům při akutních problémech nebo dlouhodobých bolestech v zádech a kloubech. Je metoda, která umožňuje nápravu obratlů a kloubů jemnou manuální terapií, kdy za aktivní účasti pacienta jsou přirozeně volným pohybem usazeny do správné polohy.

Dornovou metodou se uvolňují fyzické i psychické bloky a lze ji proto považovat za postup, jímž se léčí příčiny. Je-li příčina odstraněna, mizí i příznaky. Je nutné zde ale připomenout, že aktivní spolupráce pacienta je základním předpokladem úspěchu.    

Lidské tělo je jako dům. Pokud má dům špatně postavené základy, hroutí se celý. Analogicky musí mít i lidské tělo správně posazené kosti a klouby středu těla, aby mohlo dobře fungovat a nic mu nebránilo v pohybu. Z tohoto stanoviska vychází Dornova metoda, která dbá jako první na správné posazení kyčelních kloubů v kloubních jamkách.

Masér nejprve poměří délku dolních končetin. Pokud je jedna noha delší, znamená to špatné posazení kyčelního kloubu, způsobené většinou nesprávným sezením s překříženými nohami, porodem nebo otřesy při jízdě v dopravních prostředcích. Delší noha se jemně zasune, čímž se hlava kyčelního kloubu správně usadí do pouzdra. Po vyrovnání nohou jsou "základy domu" opět v pořádku a lze pokračovat dalšími defekty. Problémy způsobené špatným držením těla se odrážejí na páteři – vzniká skolióza a různě vybočené obratle. Vše je spojeno s nepříjemnými bolestmi zad a hlavy. Také proto je Dornova metoda doporučována lidem trpícími bolestmi hlavy. Masér působí na krční obratle a klient s ním aktivně spolupracuje. Správným natočením hlavy a tlakem na postižené místo se obratle lépe navrací na své původní místo.   

Problémy se zády mají často svou příčinu v ochablém zádovém svalstvu. Touto metodou se odstraňuje příčina problému, který by se, při lepším způsobu držení těla a posilování svalstva, neměl vracet. Pravidelným procvičováním zádových partií se posilují svaly podél páteře, svalstvo pak tvoří jakýsi korzet, který nedovoluje vychylování obratlů. Odstranění problémů Dornovou metodou a následné posilování alespoň dvacet minut denně je tedy dlouhodobým řešením problémů se zády.