Ajurvédská masáž

Ing. Jana Mrkvičková

Masáž se v ajurvédě vysoce cení. Je doporučovaná jako každodenní praxe. Stejně jako ke každému dni náleží jídlo a spánek, měla by být jeho součástí také masáž a vylučování odpadních látek.

Ajurvédská masáž se liší od jiných zdůrazňováním určitých částí těla a posloupností jednotlivých masážních postupů.

Posloupnost ajurvédské masáže : začíná se vleže na bříšku na spodní polovině těla, aby došlo k celkovému uvolnění těžké energie. Pracuje se na hýždích, nohou a chodidlech, tím se tělo připraví na masáž zad. Poté se klient otočí na záda a pokračuje se masáží nohou, bříška, hrudníku, rukou a nakonec obličeje a hlavy. Tato posloupnost dodává tělu systematicky energii, uvolňuje a zároveň umožňuje znásobit účinky masáže.

Ajurvéda věří, že bolest vzniká tehdy, když energie v těle nemůže volně proudit v energetických kanálech. Masírováním energetických drah se vytváří teplo, jež napomáhá k rozproudění energie v těle. Cirkulace energie zmírňuje napětí a redukuje bolest.

Masáž také podporuje hlubší a přirozenější rytmus dýchání, uvolňuje svaly, kosti, nervy a celé tělo. Napomáhá trávícímu systému udržet rovnováhu a cirkulaci plynů v těle. Navozuje hluboký spánek, zvyšuje chuť k jídlu a obecně přináší pocit radosti ze života.

V ajurvédě se masáž označuje jako „džaráhar“, prostředek proti stárnutí, protože poskytuje výživu sedmi složkám lidského těla :

– Rasa ( tekutiny, hormony, lymfa )

– Rakta ( krev )

– Mámsa (svaly, kůže )

– Médha ( tuk )

– Asthi ( kosti a zuby )

– Maddža ( kostní dřeň )

– Šukra ( semeno, ódžas – konečný produkt správného trávení a vstřebávání potravy)

Třením, promačkáním a stlačováním svalů a některých tlakových bodů se podporuje oběh krve, lymfy a hormonů. Tím je zpětně posilován nervový systém a zpomalováno stárnutí. Použitím oleje na páteř, chodidla, ruce a hlavu se zvyšuje potence a vitalita.

Masáž pracuje přímo a současně se třemi systémy lidského těla :  krevním/vaskulárním, nervovým a   lymfatickým. I když se zdá, že pracuje pouze s pokožkou a svaly, ve skutečnosti se masáž přenáší do nervů, žil, tepen a lymfy v těle.

Ajurvéda nahlíží lidský organismus jako soubor nesčetných kanálů, jež zásobují různé tělesné tkáně. Tyto kanály jsou spojeny s marmamy (spojovací body mezi vědomím a hmotou ) a vnitřními orgány.

Masáž stimuluje jejich činnost a povzbuzuje proudění výživných látek jednotlivými kanály do orgánů, které k nim přísluší. Podle ajurvédy vedou tyto kanály váju ( vzduch ),  pittu ( žluč ),  kaphu (sliz )  a jako takové udržují lidský organismus. Jakákoli překážka v proudění může vyvolávat nemoc. Pravidelnou masáží lze zachovat oběh životodárných tekutin.

Ajurvédští lékaři, doporučují použití masážního oleje k dosažení co největšího přínosu masáže. Olej obsahuje výživu pro pleť, proteiny, sacharidy a jiné nezbytné složky, jež se vstřebávají otvory ve vlasových folikulech. Zároveň brání vysychání pokožky, zvyšuje její pružnost a působí preventivně proti následkům stárnutí. Šíří rovnoměrně teplo do celého těla a čistí jej.

Ajurvéda přikládá velký význam oblasti pupku, neboť sítí sedmdesáti dvou tisíc jemných nervů je spojená s celým tělem. Nanesení oleje do oblasti pupku před spaním se odstraňuje suchost celého těla. Použití oleje v místě spojení páteře s lebkou, zklidňuje celý nervový systém, posiluje pamět a zlepšuje zrak. Tělo potřebuje olej stejně jako stroj potřebuje promazat.