Ajurvédská marmová terapie

Ing. Jana Mrkvičková

Ajurvéda, "věda o životě", hovoří o síle prány - životní energii, která proudí skrze marma body a energetickými drahami (nádí) uvnitř těla. Lidské tělo má podle tradičních ajurvédských škol 107 marma bodů. Jsou to biologicky aktivní body, které  jsou také definovány jako místo setkání svalů, žil, tepen, šlach, kostí a kloubů. Jsou to centra s vysokou koncentrací energie, která řídí fyzické i psychické procesy v těle. Působením na marmové body lze zvyšovat, snižovat nebo zcela utlumovat intenzitu energie na různých místech těla, ovlivňovat tak energetické a orgánové systémy v těle.

Slovo marma pochází ze sanskrtu, starověkého jazyka Indie a v překladu znamená tajný, citlivý, zranitelný. Systém marma bodů je důležitým aspektem jógové filozofie, se kterým je velmi blízce spojená Ajurvéda.

V marmových bodech se někdy celé roky usazují toxické látky, napětí a negativní emoční energie. Jsou-li marmové body zneprůchodněny, projeví se v lidském těle jako problém a následně propukne onemocnění. Ošetřením marmových bodů, ke kterému patří tlaková metoda, se odstraňují blokády, zlepšuje se energetická průchodnost těchto míst, uvolní se stagnující energie. Marmové ošetření obnovuje rovnováhu nervového systému, pomáhá mozku k uvolňování neurotransmiterů, které mají vliv na náladu a bolest. Pomáhá tak k navození celkového pocitu odpočinku a omlazení.

Při marmové masáži procházím problematickou část těla ( dolní končetiny, ruce, záda, hlava, bříško) a jednotlivé marmy ošetřuji patřičným postupem (terapie 1 části těla trvá 15 minut, optimální počet terapií je 4-5 dle konkrétních problémů). Stimulace marmových bodů je velmi uvolňující a léčivá. Nečekejte klasické hnětení svalstva, spíš krouživé doteky nebo tlakovou masáž jednotlivých bodů s malým množstvím oleje. Nedotýkám se intimních partií, dochází k ošetření nejzákladnějších bodů těla. 

Marmová terapie působí také na okolní tkáně – svaly, vazy, kloubní pouzdra a nervové zakončení v kůži. Masáží těchto tkání zlepšuje jejich výživu a odplavování toxinů.

Výsledkem je celkové ozdravění organismu na mnoha úrovních – tělesné, duševní i energetické.

Pomáhá všem systémům těla –  imunitnímu, dýchacímu, nervovému, endokrynnímu, pohybovému, trávicímu, lymfatickému, krevnímu.

Celotělová marmová terapie výrazně zlepšuje možnosti terapie skolióz, stavů po cévní mozkové příhodě, chronických bolestí zad, bolestivých ramen, poúrazových stavů apod. Pro svůj komplexní účinek však vždy přináší prospěch i pro další systémy. Celotělová masáž je možná po předchozí domluvě.